رژیم باید اصولی باشه

این روزها رژیم پروتئین به متقاضیان کاهش وزن توصیه می شود. انواع گوشت، پنیر و غذاهای پروتئینی گزینه ی خوبی هستند؛ چون احساس گرسنگی را سرکوب می کنند. کسانی که عاشق گوشت هستند به سمت رژیم هایی مانند رژیم اتکینز و رژیم قدرت پروتئین ((protein power می روند و از آن پیروی می کنند. این رژیم ها شاید نتیجه بخش باشند، اما قبل از انجام آن ها باید دید چه مزایا و معایبی را به دنبال خواهند داشت.

رژیم پروتئین
رژیم پروتئین

چه مقدار پروتئین مصرف کنیم؟

بسیاری از مردم آمریکا ۱۲ تا ۱۸ درصد کالری روزانه ی خود را از پروتئین دریافت می کنند که این مقدار با داشتن رژیم پروتئینی، بیشتر هم می شود وحتی نیمی از کالری مصرفی روزانه را شامل می شود. بیشتر این پروتئین اضافی از منابع حیوانی مانند گوشت، تخم مرغ وپنیر به بدن می رسد. مصرف غلات، حبوبات، دانه ها، میوه ها وسبزیجات به شدت دراین گونه رژیم ها محدود است.

شروع یک رژیم پروتئین چگونه است؟

مغذی ترین برنامه های پروتئینی، کم چرب هستند وشامل مقداری کربوهیدرات هم می شوند. از رژیم هایی که مقدار بالایی گوشت پرچرب دارند و سبزیجات و حبوبات در آن کم است بپرهیزید. یک رژیم غذایی مناسب کمک می کند تا برنامه ی پروتئینی را به نحو احسن انجام دهید.

رژیم پروتئین چگونه کار می کند؟

وقتی مصرف کربوهیدرات ها را قطع می کنید، سریع وزن کم می کنید چون آب بدن کم می شود. بدون کربوهیدرات اضافی بدن شروع به سوزاندن چربی خود برای تولید سوخت می کند که به این اتفاق «کتوز» می گویند. این حالت رژیم را برای رژیم گیرنده آسان تر می کند؛ چون احساس گرسنگی را کاهش می دهد، اما کتوز باعث سردرد، کج خلقی، حالت تهوع، تپش قلب، مشکلات کلیه و قلب می شود.

آیا رژیم پروتئین بی خطر است؟

انجمن قلب آمریکا با داشتن رژیم هایی که پروتئین بالا دارند مخالف است. میزان بالای مصرف گوشت های چرب و فراوری شده باعث می شود کلسترول بد بدن بالا برود که در نتیجه مشکلات قلبی را درپی دارد. نخوردن سبزیجات و حبوبات سبب می شود بدن از فیبر و مواد مغذی خالی شود اما رژیم پروتئینی یکی از راه های مبارزه با چاقی شدید است. با رژیمی مدیریت شده که چربی ها در آن کم باشد و کربوهیدرات محدود نشده باشد، برنامه ی کاهش وزن را با امنیت بیشتری اجرا کنید.

انواع پروتئین
انواع پروتئین

رژیم غذایی سرشار از پروتئین برای کاهش وزن

غذاهای سرشاراز پروتئین

گوشت گاو سرشار از پروتئین است. هیچ چیز مثل یک استیک آبدار پروتئین ندارد واگر یک قطعه بدون چربی گوشت را انتخاب کرده باشید، بدون اینکه چربی اضافی گرفته باشید، مقدار زیادی پروتئین به بدن خود رسانده اید. یک تکه گوشت گاو بدون چربی فقط مقداری ازیک قطعه گوشت سینه ی بدون پوست مرغ، چربی اشباع بیشتر دارد.

گوشت سفید منبع غنی پروتئین است. گوشت مرغ و ماهی در یک رژیم پروتئینی لازم است. با خوردن گوشت سفید چربی بسیار کمی دریافت خواهیم کرد. اگر می خواهید این چربی کمتر هم باشد پوست گوشت را جدا کنید؛ زیرا پوست آن سرشار از چربی اشباع است.

ماهی ارائه دهنده ی چربی سالم وسرشار از پروتئین است و اغلب چربی کمی هم دارد. حتی ماهی هایی که گوشتشان چربی بالایی دارد مانند سالمون و ماهیی تن هم انتخاب خوبی هستند. بخاطر اینکه چربی موجود دراین گوشت ها جزء چربی  های دوست قلب به حساب می آیند که آن ها را با نام اسید چرب امگا ۳ می شناسیم. این چربی ها ریسک ابتلا به انواع سرطان، آرتروز وبیماری های قلبی را کاهش می دهد.

منابع پروتئین
منابع پروتئین

در دسترس ترین پروتئین، تخم مرغ است که کلسترول بالایی دارد؛ اما مصرف یک تخم مرغ در روز برای یک فرد بالغ مفید است. همه ی کلسترول، مربوط به زرده ی تخم مرغ می شود. همچنین نیمی از پروتئین نیز مربوط به زرده است. به همین خاطر است که سفیده ی تخم مرغ در برنامه ی رژیم غذایی قرار دارد.

سویا هم سرشار از پروتئین است. برگر سویا، ماکارونی با سویا ودیگر غذاهایی که با سویا درست می شود، منبع بسیار خوبی از پروتئین هستند. همچنین خوردن روزانه ۲۵ گرم سویا کمک می کند کلسترول خون پایین بیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *