وقتی که چیزی میخورید،وقتی که تلویزیون تماشا میکنید،یا وقتی که برخی نکات بهداشتی ر ا رعایت نمی کنید و بسیاری موارد دیگر،به ظاهر اتفاق چندانی نمی افتد،اما در واقع در حال کم شدن از عمر شماست!!دراین میان عادت های به ظاهر ساده ای وجود دارندکه شما انجام می دهید و بدون اینکه متوجه باشید از عمرتان کم میکند.در ادامه شما را با برخی از این عادت ها آشنا میکنیم.

خوردن غذاهای میان وعده در نیمه های شب

یکی از عادات نامناسب تغذیه ای این است که در نیمه های شب هوس غذاهای پر از قند یا پرنمک  و شور می کنید.این کار باعث می شود که بیشتر در معرض بیماری های قلبی و دیابت قرار بگیرید،زیرا در آن زمان میزان تری گلیسرید بدن بسیار بالاست(در اثر خوردن شام شبانه) تری گلیسیرید چربی های خطرناک موجود در خون هستند که باعث انباشتگی توده های چربی بخصوص در نواحی اطراف شکم می شوند.

غذا خوردن در نیمه شب
غذا خوردن در نیمه شب

خلاصی از این چربی ها بسیار دشوار است و باید با رژیم غذایی و ورزش خود را به حالت قبل برسانید.بهترین کار این است که برای شام غذای سبکی بخورید و بین وعده ی غذایی شام و صبحانه حدود ۱۱ ساعت چیزی نخورید.

نخ نکشیدن دندان ها

همه می دانید و حتما شنیده اید که بیماری های دهان و دندان می توانند خطر مرگ را بسیار افزایش دهند.استفاده از نخ دندان به شکل مرتب به حفظ سلامت دندان ها کمک می کند و سلامت دهان و دندان به طول عمر شما می افزاید.

نخ دندان کشیدن
نخ دندان کشیدن

مصرف غذاهای پرنمک

از دیگر عادات نامناسب تغذیه مصرف بیش از حد نمک است .اگر عادت دارید روی هر چیزی که می خورید نمک بپاشید،بدانید که با دست خود سلامتی تان را به خطر می اندازید.غذاهای پرنمک تا ۵/۹ درصد خطر مرگ را افزایش می دهند.نمک زیاد به کلیه ها و قلب آسیب می رساند.حدود ۵/۴۲ درصد از مرگ ها،که براثر سکته قلبی،بیماری های قلبی و دیابت نوع دو رخ می دهد،در اثر داشتن برنامه غذایی و عادت های نامناسب است که زیاده روی در مصرف نمک یکی از آنهاست.

نمک
نمک

رعایت نکردن بهداشت و نشستن درست دست ها

از عادات نامناسب در زمینه بهداشت فردی،شستن دست ها به شکل نامناسب و نادرست است که شما را در معرض میکروب ها قرار می دهند.درست شستن دست ها و و استفاده از آب و صابون برای شستشوی آنها مانع پخش شدن باکتری ها و بیماری ها می شود و خطر بسیاری از مشکلات گوارشی و روده ای مثل اسهال را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد.شستشوی درست دست ها حتی می تواند از بسیاری از بیماری های تنفسی جلوگیری کند.

رعایت بهداشت
رعایت بهداشت

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن احتمال بروز خطراتی مثل بیماری های قلبی را چند برابر بیشتر می کند و حتی باعث بروز سرطان ریه می شود.مهم نیست که از روشن کردن یک نخ سیگار و دود کردن آن چقدر لذت می برید،آیا لذتی ک می برید ارزش این بیماری ها و شرایط حاد را دارد؟!اگر سیگاری هستید باید زودتر به فکر ترک آن بیفتید.

سیگار نکشید
سیگار نکشید

نخندیدن

خندیدن بهترین چیز در این دنیاست.بهترین،ارزان ترین و راحت ترین دارو خندیدن است که از شما در برابر بیماری ها نیز محافظت می کند،استرس را کاهش می دهد،فشار خون را تنظیم می کند،به ارگان های بدن انرژی می دهد و سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند.حتی اگر موضوعی برای خندیدن ندارید،بی دلیل بخندید تا حال تان بهتر شود.

خندیدن
بخندید

خواب ناکافی

با توجه به تحقیقات،هر فرد باید ۷ تا ۸ ساعت در شبانه روز بخوابد.خواب شبانه اندک و ناکافی عملکرد سیستم دفاعی را دچار اختلال می کند،باعث بروز بیماری قلبی می شود،فشار خون را بالا می برد و باعث افزایش وزن می شود.رفتن به رختخواب در زمان درست و مناسب باعث می شود بسیاری از عادت های غذایی نامناسب،که معمولا شب ها دیروقت به سراغ تان می آید،از شما دور شود.شب ها دیر به خواب رفتن یا کم خوابیدن از عادت های نادرستی هستند که از عمر شما می کاهند.

خوب خوابیدن
خوب بخوابید

زیاد نشستن و بی تحرکی

از عادات نامناسب در زمینه شغلی،اگر شغلتان و برنامه زندگیتان به نحوی است که مجبور هستید مدت طولانی در یک حالت بی تحرک بمانید،این را بدانید که احتمال بروز خطراتی مثل سرطان،مشکلات قلبی،فشار خون بالا و…،بیشتر می شود و از عمر شما می کاهد.اگر شغلتان ایجاب می کند که در طول روز مدت زمان زیادی را پای کامپیوتر بنشینید یا اینکه فقط به تلفن ها جواب بدهید،سعی کنید حداقل هر ۱۵ دقیقه یکبار از جای خود بلند شوید و کمی راه بروید.وقتی که با بدن تان رفتار درست و مناسبی دارید،زندگی بسیار خوشایند و دلچسب تر می شود.

زیاد نشستن
زیاد ننشینید

منبع : مجله رایحه زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *